Med 12. in 19. junijem, smo člani DU Ajdovščina letovali v Jelsi na Hvaru.
V hotelu, ki je lociran v neposredni bližini peščene plaže Mina, smo preživeli sedem nepozabnih dni. Vreme nam je bilo resnično zelo naklonjeno, saj smo poleg običajnih plažnih aktivnosti izvedli tudi tri zanimive izlete.
Najprej smo obiskali Stari grad in si ogledali njegove značilne kamnite ulice, ki kljub vročini obiskovalcem nudijo prijeten hlad.
Naslednji dan smo se odpravili v notranjost otoka, kjer smo si ogledali etno vas HUMAC, ter se podali na obisk Grabćeve špilje. Vasica je skoraj zapuščena, so se pa mnogi lastniki starih kamnitih hiš odločili za prenove in ohranitev kulturne dediščine. V obnovljenih hišah med polji dišeče sivke vse pogosteje bivajo turisti, ki iščejo bolj avtentične oblike dopusta. Iz vasice nas je pot vodila po strmem pobočju, ki se spušča proti vzhodni strani otoka, do znamenite Grabćeve špilje. Grabćeva špilja je zibelka hvarske kulture in civilizacije in je najpomembnejše prazgodovinsko najdišče iz neolitske dobe (cca 4000 let p.n.š.), hkrati pa je tudi je eno najstarejših najdišč na Jadranu in v Sredozemlju. Sama jama ima dve dvorani, obdanimi s hodniki in manjšimi prostori, v njej pa lahko občudujemo kapnike in jamske prebivalce (pajki, netopirji…)
Nazadnje smo raziskovali še mondeno mesto Hvar. Ogledali smo si trdnjavo Fortico, glavni trg in Frančiškanski samostan. Sprehodili smo se po pristanišču in ozkih mestnih ulicah in občudovali bele kamnite hiše, obdane z bogato cvetočim sredozemskih rastlinjem. Mesto ima živahen poletni utrip in je že polno luksuznih jaht in znanih osebnosti.
Preostale dni smo uživali med morskimi valovi, plesali ob zvokih žive glasbe na hotelski terasi ali nabirali kondicijo v jutranji telovadbi in dolgih sprehodih.
Vedno pa smo si vzeli čas za posedanje na terasi in medsebojno druženje.
Žal, lepi dnevi vedno prehitro minejo. Še sreča, da pa lepi spomini nimajo omejenega roka trajanja. In spominov se v enem tednu nabere zelo veliko.
Karmen Ražem,DU Ajdovščina


